Blue Flower

Ablacja żylaków SVS „ parą ”

Operacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych parą wodną metodą ablacji (SVS) to jeden z najnowszych sposobów postępowania terapeutycznego w leczeniu niewydolności żylnej. Powyższe zabiegi są wykonywane na świecie od około 8 lat, a w Polsce od 2014 r.

Do operacji kwalifikują się pacjenci zarówno z żylakami pierwotnymi jak również nawrotowymi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (tumescencyjnym) pod stałą opieką anestezjologa.

W pierwszym etapie operacji cewnik SVS wprowadzany jest do niewydolnej żyły odpiszczelowej lub (i) odstrzałkowej. Dodatkowe cewniki są wprowadzane do żylaków podskórnych oraz krętych niewydolnych żył również położonych głęboko. Następnie przez cewnik podawana jest para wodna pod ciśnieniem o temp. ok. 80C. Po zabiegu nie są zakładane szwy pooperacyjne.

Pacjent powraca do domu po około 2 godzinach od zakończenia operacji. W pierwszej dobie po zabiegu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych ani spożywać alkoholu. Powrót do pełnej aktywności ruchowej następuje w okresie od 2 do 4 tygodni po operacji.