Blue Flower

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki są jedną z najczęściej występujących chorób i charakteryzują się trwałym rozszerzeniem żył powierzchownych. Szczególnie często umiejscowione są na podudziach. Jak wynika z przeprowadzonych badań epidemiologicznych objawy chorobowe nie zależą od wielkości i rozległości żylaków.  Do najczęściej występujących zaliczamy: obrzęki kończyn                   ( szczególnie okolicy kostek ), uczucie zmęczenia i ciężkości kończyn, skurcze mięśniowe łydek oraz dolegliwości bólowe.

Przyczyny powstawania żylaków pomimo przeprowadzenia różnorakich badań nie są znane. Rodzinne występowanie żylaków jest udowodnione, ale sposób dziedziczenia nie został w pełni wyjaśniony.  Do czynników mających wpływ na rozwój żylaków zaliczamy: przebywanie w jednej wymuszonej pozycji ciała ( zarówno praca stojąca jak i siedząca ), mała aktywność fizyczna, otyłość, terapia hormonalna, przewlekłe zaparcia oraz wysokie temperatury        ( gorące kąpiele, sauna, solarium, wielogodzinne leżakowanie na słońcu) .

Sposób postępowania terapeutycznego jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Istnieje kilka metod leczenia, które wzajemnie się uzupełniają, ale tylko leczenie operacyjne doprowadza do trwałego pozbycia się żylaków.

Wywiad w Nasz Dziennik