Blue Flower

Obliteracja żył

Obliteracja (skleroterapia, ostrzykiwanie, piankowanie) polega na wstrzykiwaniu do światła żyły leku (podawanego najczęściej w postaci piany), który powoduje jej zamknięcie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a czas jego wykonania wynosi około 20 min.

Po skleroterapii pacjent porusza się samodzielnie, a w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepicy żył głębokich, wskazane jest spacerowanie przez ok. 15 min bezpośrednio po zabiegu. Jeżeli czas powrotu do miejsca zamieszkania trwa ponad godzinę, przerwy w podróży należy wykorzystać na gimnastykę pobudzającą krążenie krwi w kończynie.

Kończyna powinna być zabandażowana, do dnia wizyty kontrolnej (3-5 doba po zabiegu) przez całą dobę.

Powrót do pracy zawodowej jest możliwy w pierwszej dobie po obliteracji. Zwolnienie lekarskie do 21 dni po ostrzykiwaniu żył jest honorowane przez ubezpieczyciela. Nie jest zalecane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po piankowaniu.

Okres gojenia (znikania zasinień, przebarwień) wynosi do 2 miesięcy po ostrzykiwaniu i w tym okresie kończyna nie powinna być poddawana nadmiernemu nagrzewaniu i nasłonecznianiu.

Do najczęstszych powikłań należą: odczyny alergiczne, przebarwienia skóry, powstanie drobnych żyłek w miejscu wkłucia, które nie stanowią problemu hemodynamicznego.

Najczęściej jeden zabieg nie jest wystarczający do usunięcia wszystkich zmian i kolejne przeprowadza się w odstępach 3 - 4 tygodniowych.