Żylaki odbytu
Żylaków odbytu nie należy mylić z guzkami krwawniczymi, czyli hemoroidami. Żylaki powstają z poszerzenia żył w zewnętrznych przyodbytowych splotach żylnych odbytu. Znajdują się na zewnątrz odbytu, na jego brzegu. Natomiast guzki krwawnicze,hemoroidyto prawidłowe struktury leżące w górnej części kanału odbytu.
Żylaki odbytu są stanem chorobowym. Przyczyną poszerzenia splotów żylnych jest najczęściej wzmożone ciśnienie w jamie brzusznej.
W 90 – 95 % skuteczne jest leczenie zachowawcze + podwiązka gumowa, którą zakłada się ( jedną ) podczas jednego zabiegu. Zabieg można powtórzyć co 3 tygodnie.
Do leczenia operacyjnego kwalifikuję się pacjenci z III i IV stopniem zaawansowania choroby, po nieskutecznym leczeniu zachowawczym najczęściej osoby młode.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu zewnątrzoponowym i polega na ich wycięciu oraz zamknięciu naczynia doprowadzającego krew.
Powrót do pracy zawodowej jest możliwy w ciągu miesiąca po operacji.
Żylaki kończyn dolnych
Żylaki są jedną z najczęściej występujących chorób i charakteryzują się trwałym rozszerzeniem żył powierzchownych. Szczególnie często umiejscowione są na podudziach. Jak wynika z przeprowadzonych badań epidemiologicznych objawy chorobowe nie zależą od wielkości i rozległości żylaków. Do najczęściej występujących zaliczamy: obrzęki kończyn ( szczególnie okolicy kostek ), uczucie zmęczenia i ciężkości kończyn, skurcze mięśniowe łydek oraz dolegliwości bólowe.
Przyczyny powstawania żylaków pomimo przeprowadzenia różnorakich badań nie są znane. Rodzinne występowanie żylaków jest udowodnione, ale sposób dziedziczenia nie został w pełni wyjaśniony. Do czynników mających wpływ na rozwój żylaków zaliczamy: przebywanie w jednej wymuszonej pozycji ciała ( zarówno praca stojąca jak i siedząca ), mała aktywność fizyczna, otyłość, terapia hormonalna, przewlekłe zaparcia oraz wysokie temperatury ( gorące kąpiele, sauna, solarium, wielogodzinne leżakowanie na słońcu) .
Sposób postępowania terapeutycznego jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Istnieje kilka metod leczenia, które wzajemnie się uzupełniają, ale tylko leczenie operacyjne doprowadza do trwałego pozbycia się żylaków.
VIRIDEX
Metodę radiofalową (RF) radiofrekwencją VIRIDEX stosuje się do zamykania pajączków oraz drobnych poszerzeń żylnych na nogach.
Wykorzystując zjawisko termolezji, za pomocą aplikatora igłowego zamyka się naczynka i teleangiektazje. Zabieg trwa ok. 15 minut, jest wykonywany bez znieczulenia i nie wymaga stosowania pończoch uciskowych po zabiegu.
Powrót do pracy zawodowej jest możliwy bezpośrednio po zabiegu.
Najczęściej jeden zabieg nie jest wystarczający do usunięcia wszystkich zmian i kolejne przeprowadza się w odstępach 3 - 4 tygodniowych.
Obliteracja żył
Obliteracja (skleroterapia, ostrzykiwanie, piankowanie) polega na wstrzykiwaniu do światła żyły leku (podawanego najczęściej w postaci piany), który powoduje jej zamknięcie. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a czas jego wykonania wynosi około 20 min.
Po skleroterapii pacjent porusza się samodzielnie, a w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepicy żył głębokich, wskazane jest spacerowanie przez ok. 15 min bezpośrednio po zabiegu. Jeżeli czas powrotu do miejsca zamieszkania trwa ponad godzinę, przerwy w podróży należy wykorzystać na gimnastykę pobudzającą krążenie krwi w kończynie.
Kończyna powinna być zabandażowana, do dnia wizyty kontrolnej (3-5 doba po zabiegu) przez całą dobę.
Powrót do pracy zawodowej jest możliwy w pierwszej dobie po obliteracji. Zwolnienie lekarskie do 21 dni po ostrzykiwaniu żył jest honorowane przez ubezpieczyciela. Nie jest zalecane prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po piankowaniu.
Okres gojenia (znikania zasinień, przebarwień) wynosi do 2 miesięcy po ostrzykiwaniu i w tym okresie kończyna nie powinna być poddawana nadmiernemu nagrzewaniu i nasłonecznianiu.
Do najczęstszych powikłań należą: odczyny alergiczne, przebarwienia skóry, powstanie drobnych żyłek w miejscu wkłucia, które nie stanowią problemu hemodynamicznego.
Najczęściej jeden zabieg nie jest wystarczający do usunięcia wszystkich zmian i kolejne przeprowadza się w odstępach 3 - 4 tygodniowych.